patron21

Izba Pamięci Patronazostała otwarta28 listopada 2008 roku w siódmą rocznicę nadania szkole imienia ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego. Inicjatorem, założycielem i opiekunem Izby jest dyrektor Małgorzata Patoleta.

Otwarcie Izby Patrona poprzedziła uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Adama Lepy, a transmitowana przez Radio Niepokalanów. Uczestniczyli w niej ks. infułat Józef Fijałkowski - wikariusz biskupi do spraw katechizacji, ks. kanonik Andrzej Mikołajczyk - miejscowy proboszcz, proboszczowie sąsiednich parafii, ojcowie dyrektorzy Radia Niepokalanów, poseł na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, władze Gminy Aleksandrów Łódzki z burmistrzem Jackiem Lipińskim na czele, wizytatorzy Łódzkiego Kuratorium Oświaty: Maria Szulc i Halina Cyrulska, przedstawicielka Instytutu Prymasowskiego w Warszawie - Iwona Czarcińska, sponsorzy, przyjaciele szkoły i rodzice.

Nowo otwartą izbę poświęcił biskup Adam Lepa, a przecięcia wstęgi dokonali: poseł Agnieszka Hanajczyk, burmistrz Jacek Lipiński, biskup Adam Lepa i ks. kanonik Andrzej Mikołajczyk. Uroczystość zakończył wzruszający patriotyczny program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Bogumiły Ziąbki.

patron31

Eksponaty znajdujące się w Izbie Patrona przekazane zostały przez Instytut Prymasowski w Warszawie, proboszcza rąbieńskiej parafii oraz osoby prywatne. Do cenniejszych należą: XIX wieczny ornat przekazany przez ks. kan. Andrzeja Mikołajczyka, ponad stuletni modlitewnik i mszał oraz aparat fotograficzny Milicji Obywatelskiej służący do wykonywania zdjęć z ukrycia a także portret Prymasa namalowany przez nauczycielkę naszej szkoły – Jolantę Powalską.

patron11

W 2010 roku Izba wzbogaciła się o drogę krzyżową Golgota naszych czasów – cykl linorytów autorstwa Marty Cyrulskiej. Jest to praca dyplomowa absolwentki Liceum Plastycznego w Łodzi, która dedykowana została śp. ks. Andrzejowi Mikołajczykowi – w dowód wdzięczności za okazane wsparcie duchowe. Składa się z 14 stacji, z których każda opatrzona jest wybranym cytatem z Biblii i autorskim komentarzem odnoszącym się do powojennej historii Polski. Niezwykle osobistego charakteru pracy nadają głębokie i przejmujące wiersze matki autorki - pani Haliny Cyrulskiej.

Izba Patrona to miejsce szczególne w naszej szkole. Służy przekazywaniu uczniom wartości patriotycznych, chrześcijańskich i humanistycznych głoszonych przez tego wielkiego księdza - Polaka, pomaga zaszczepiać w dzieciach poczucie odpowiedzialności i miłości do Ojczyzny.