Godziny otwarcia biblioteki w roku szlonym 2018/2019:

godziny

Uwaga! - KONKURS

Regulamin BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Regulamin KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW (ZAŁĄCZNIK   nr 1    I   nr 2)

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zwycięzcy konkursu na plakat reklamujacy biblioteke szkolną lub zachęcajacy do czytania

„Biblioteka jest wielka przez swą gościnność, a nie przez swe rozmiary”

Rabindranath Tagore

3 2

Biblioteka szkolna pełniąca jest pracownią służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów oraz zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły.

Historia biblioteki szkolnej jest ściśle związana z powstaniem i rozwojem szkoły. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej to wydany w 1920 roku utwór „Słoneczko”.

Do 2007 r. biblioteka była zlokalizowana w niewielkim pomieszczeniu za jadalnią, co utrudniało uczniom korzystanie z jej zasobów. Kiedy wybudowano halę sportową, zbiory biblioteczne zostały przeniesione do nowego, nieco bardziej przestronnego pomieszczenia w tzw. łączniku, tuż przy Izbie Patrona Szkoły.

W bibliotece gromadzone są:

• książki dla uczniów – podręczniki, lektury, literatura piękna, literatura popularnonaukowa,
  • książki dla nauczycieli – literatura pedagogiczna i metodyczna,
  • czasopisma,
  • kasety video, płyty CD,
  • publikacje i opracowania nauczycieli,
  • dokumenty szkoły, m.in.: Statut Szkoły, Program Wychowawczy, Szkolny Program Profilaktyki.

Uczniowie mają wolny dostęp do półek. Biblioteka szkolna to miejsce, które nie tylko gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory. Dla wielu naszych uczniów jest to miejsce, gdzie w swobodnej atmosferze mogą znaleźć radość z czytania, często po prostu wyciszyć się i odpocząć.

Zachęcamy do korzystania z katalogu online naszej biblioteki https://m008839.molnet.mol.pl Istnieje możliwość sprawdzenia dostępności książki, a po zalogowaniu można wybraną pozycję zarezerwować, przedłużyć termin jej wypożyczenia. W katalogu znajdziecie Państwo wszystkie książki zakupione po 2015 roku, a zbiory z wcześniejszych lat są stopniowo wprowadzane.

Księgozbiór biblioteki jest systematycznie powiększany, z uwzględnianiem potrzeb i zainteresowań naszych czytelników. W roku szkolnym 2015/2016 wzięliśmy udział w rządowym programie „Książki naszych marzeń”, a w roku 2016/2017 w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu mieliśmy możliwość zakupu wielu książek. Dużą część naszych zbiorów stanowią dary. Dzięki temu książki, które nie są już Państwu potrzebne zyskują „drugie życie” i mogą służyć innym.

Redagowana jest gazetka ścienna, na której pojawiają się informacje o nowościach w bibliotece, informacje o ważnych rocznicach, a także prace konkursowe dzieci. Systematycznie informujemy o stanie czytelnictwa w naszej szkole. O wydarzeniach w bibliotece można przeczytać również na strobie biblioteki na portalu społecznościowym facebook:

Prawa i obowiązki czytelników określone są w regulaminie biblioteki.